IP Transit Bağlantıları

IP Transit Bağlantıları

IP Transit Nedir?

İnternet üzerinden bilgi göndermek veya almak istediğinizde, nihai hedefinize ulaşmak için bir veya daha fazla üçüncü taraf ağından geçmeniz veya "geçiş yapmanız" gerekir. IP Transit, bir İnternet Servis Sağlayıcısının (ISP) trafik ağları üzerinden nihai hedefine gitmesine izin verdiği bir hizmettir. İşletmenizin internete nasıl eriştiğine bakılmaksızın, belirli bir kapasitede IP geçişini kullanmanız gerekecektir.

IP Transit Sağlayıcıların Katmanları

IP Transit sağlayıcıları üç katmana ayrılır;

1. Katman sağlayıcılarının geniş bir küresel erişimi vardır. Bu sağlayıcılar birbirleriyle eşleşir ve tüm ağlar için küresel kanal görevi görür böylece global internetwork’ün "omurgasını" oluşturur. Dünyayı birbirine bağlayan toplamda 6 Katman 1 Ağ vardır. Bu ağlar, tasarım gereği birbirlerine ve ardından altlarındaki daha küçük ağlara bir gecikmeli bağlantıya sahiptir. Katman 1 sağlayıcılar birbirleriyle serbestçe eşleşir, ancak ağlarına erişmek için daha düşük katmanlardan ücret alır. Bu Katman 1 sağlayıcıların birleşik erişimi, istekleri internet üzerinden herhangi bir yere yönlendirebilen geniş yönlendirme tablolarına olanak sağlar.

2. Katman sağlayıcıları, birden çok fiziksel konum ve veri merkezi olan büyük ağlara sahiptir. Bu ISP'ler, içerik dağıtım kapasitelerinin kapsamını genişletmek ve 1. seviye ağa erişmenin kullanım maliyetlerinden kaçınmak için tipik olarak birbirleriyle serbestçe eşleşeceklerdir.

3. Katman sağlayıcıları, genellikle daha küçük müşteri listelerine sahip yerel sağlayıcılardır. Doğrudan 1. katman sağlayıcıya gitmenin daha yüksek maliyetlerinden kaçınmak için tipik olarak bir 2. katman sağlayıcı aracılığıyla IP Transit'in daha küçük bir bölümünü satın alacaklardır.

Hangi IP Transit Katmanı En İyisidir?

Kural olarak, bir isteğin istemciden sunucuya yolculuğunda ne kadar çok durması gerekiyorsa, gecikme ve kısıtlama o kadar büyük bir sorun haline gelecektir. Başka bir konuma her "atlama", istenen yönlendirmeyi gerçekleştirmek için işlem süresi gerektirir. Çoğunlukla daha büyük ağlar, aynı isteği yerine getirmek için daha az atlama sağlayacaktır. Ancak, bir ISP'nin daha yüksek bir katman olması, mutlaka en doğrudan yolu sağlayacakları anlamına gelmez. 1. katman sağlayıcılarının geniş bir erişimi vardır, ancak boyutları genellikle bir isteği yerine getirmek için gereken atlama sayısında verimsizliğe neden olur. Genellikle, bir 2. katman sağlayıcı, doğrudan eşleme ilişkileri nedeniyle istenen bir hedefe daha doğrudan bir yol veya daha kararlı bir yol sağlayabilir.

IP Transit, interneti beslemek için gereken bağlantıyı sağlar. Her IP Transit katmanında, ISP'nizin ne kadar iyi bağlandığına bağlı olarak değişen kalite seviyeleri vardır. Hyperion’ın dahili network ağı ve Tier-1 operatör ilişkileri sayesinde size mevcut en kısa erişim imkanlarını sağlayabiliriz.

Hyperion Telekom’un Sağladığı Avantajlar;

  • 10Gbit/Ps ile 100Gbit/Ps hızları arasında kapasite.
  • Kapsamlı SLA-hizmet seviyesi taahhütleri ile garantili servis performansı.
  • Optimum performans garantisi ve en uç noktalara kadar erişebilme.
  • En üst kalitedeki internet bağlantısını tek bir as-otonom sistem üzerinden yönetebilme.
Hyperion Telekom ayrıca dünyanın belli başlı IP Transit sağlayıcılarıyla peering anlaşmaları imzalamıştır. Bu anlaşmalar sayesinde Hyperion, müşterilerine yüksek performanslı internet erişimi sağlamakla birlikte dünya çapındaki içeriklere taahhüt edilen yüksek hızlı IP Transit erişimi de sunmaktadır. IP Transit müşterilerimiz Hyperion ağına Türkiye’deki veya herhangi uluslararası bir PoP noktasından erişim sağlayabilirler.

Birden çok sağlayıcının bulunduğu IP transit servisi pazarında, servis sağlayıcısı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta internet erişiminde sıkışıklığın olmamasıdır. Servis sağlayıcının önemi bu noktada ortaya çıkar çünkü trafikte sıkışıklık olduğu zaman bilgi akışı önemli ölçüde düşer. Hyperion sağladığı çeşitlilik, yüksek performans ve eşsiz güvenliği sayesinde müşterilerinin IP Transit trafiğinde sıkışıklığı tamamen ortadan kaldırabilecek alt yapıya ve kapasiteye sahip operatördür.