MetroEthernet Bağlantıları

MetroEthernet Bağlantıları

Yeni ethernet switch’lerin (anahtarlayıcı) Layer 3 ve Layer 4 özellikleri, sanal yerel alan ağı (Virtual Local Area Network-VLAN) yetenekleri ve fiberoptik arayüzlerinin çok uzak mesafelerde çalışabilmesiyle, yerel alan ağlarında (Local Area Network-LAN) kullanılan ethernet teknolojisinin geniş alan ağlarında da kullanılmasını mümkün kılmıştır. Coğrafi olarak uzak mesafelerde bulunan ofislerin birbiriyle sayısal veri bağlantısını sağlayan Metro Ethernet 5Mb/Ps ve 10Gb/Ps arasında değişebilen yüksek ve esnek bant genişliği olanaklarına sahiptir. Metro Ethernet erişim hizmeti alınabilmesi için servis sağlayıcının yerel santrali ile hizmet alınacak nokta arasında fiberoptik kablo döşenmesi gerekmektedir. Metro Ethernet yapısında müşterilerin ağları servis sağlayıcılar tarafından Sanal Yerel Ağlar (VPN) ile birbirinden ayrılır. Bu sebepten ötürü kullanılacak Ethernet switch servis sağlayıcı şebekesiyle uyumlu ve 802.1q VLAN destekli olmalıdır. Kullanılacak olan bu cihaz ayrıca en az 1 adet 1000Mb/Ps Base-LX fiberoptik arayüzüne ve ihtiyaca göre 12 veya 24 adet veya 48 adet 10/100Mb/Ps UTP veya 10/100/1000Mb/Ps porta sahip olmalıdır.

Metro Ethernet’in Çalışma Prensibi

Metro Ethernet’in çalışma prensibi, bağlantı noktalarına internet servis sağlayıcı santralinden fiberoptik kablo çekilerek, bir ethernet switch üzerinden ethernet temelli bağlantı sağlanmasına dayanır.

Metro Ethernet’in Avantajları

En son teknolojiye dayalı altyapı; Bakır kablo kullanılan altyapılarda bakım ve arıza tespiti zordur. Öte yandan fiber kablonun kullanıldığı Metro Ethernet altyapılarında bakım ve arıza tespitleri daha hızlı yapılabilmektedir. Ayrıca fiber hat kullanılması, son kullanıcının servis sağlayıcıya uzaklığını önemsiz kılar. Bu sebeple Metro Ethernet 50 km üzerindeki mesafelerde sorunsuz çalışabilmektedir. Bu mesafe bakır hatlarda ise 10 km ile sınırlıdır.

Maliyet: Diğer teknolojilerdeki 2 Mbps ve üzeri bağlantılarda ihtiyaç duyulan yüksek maliyetli SDH (Synchronous Digital Hierarchy-Eşzamanlı Sayısal Hiyerarşi) yatırımı, Metro Ethernet teknolojisinin sağladığı, bir firmaya alınacak ethernet switch’in portlarının diğer firmalara paylaştırılabilmesi sayesinde düşer. Bu da daha az donanım gereksinimi ve donanım maliyetlerinden tasarruf anlamına gelmektedir.

Hız ve Güvenilirlik: Metro Ethernet servisinde 5Mb/Ps’tan 100Gb/Ps’a varan geniş hız ve simetrik iletişim (Eşit indirme (download)-yükleme (upload) hızı) seçenekleri mevcuttur. Layer 2 interworking sayesinde şubelerde kullanılan Metro Ethernet, G.SHDSL, ADSL, ATM ve R/L hatları sayesinde merkez ofisteki Metro Ethernet hattına bağlanabilir. Bu yönüyle ve başka özellikleriyle Metro Ethernet ağ yönetiminde kolaylık sağlar. Ayrıca Metro Ethernet müşterileri diğer müşterilerle aynı yurtdışı hattını kullanmaz, yurtdışı link sıkışıklıklarından etkilenmez. Ethernet teknolojisi sürekli geliştiğinden dolayı Metro Ethernet’in eskimesi gibi bir problem yaşanmaz. Uçtan uca ethernet taşıyarak protokol değişimine ihtiyaç duymaz. Hem ethernet hem optik teknolojilerinin avantajlarını bir arada sunar.

Metro Ethernet Servisleri

Virtual Lease Line (VLL) IP/MPLS ağı üzerinden ethernet temelli noktadan noktaya (point to point) veri iletimini gerçekleyen bir yapıdır. Virtual Private LAN Service (VPLS) IP/MPLS ağı üzerinden ethernet temelli çok noktadan çok noktaya (multipoint to multipoint) veri iletimini gerçekleyen bir yapıdır. VPLS, coğrafi olarak dağınık bölgelerin, aynı broadcast domain’lerinin paylaşmasını olanaklı kılar. Metro Ethernet ayrıca salt internet hizmeti de sağlamaktadır.